LÜKSEMBURG ŞEHRİ!

Lüksemburg Lüksemburg Dükalığının başkenti
Lüksemburg şehrinin nüfusu 77.000'dir.
Batı Avrupanın kalbinde yer alan şehir Brüksel'e 188 km, Paris'e 289 km, Köln'e 190 km uzaklıktadır. Lükemburg şehrinde Avrupa Birliği'nin birkaç kurumu bulunmaktadır. Şehir idari bakımdan 24 mahalleye bölünmüştür. Notre Dame Katedrali ve Düklük Sarayı şehrin önemli tarihi binaları arasındadır. Lüksemburg Üniversitesi ve Lüksemburg Radyosu da bu şehirde bulunmaktadır.

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali (Fransızca: Cathédrale Notre Dame de Paris) Paris, Fransa'da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana'ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité'in doğu kısmında, Paris'in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri'nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar.
Fransız
gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.
Turistler açısından popüler bir yer olmasının yanı sıra, halen bir
Roma Katolik katedrali olarak kullanılır ve Paris başpiskoposluğuna ev sahipliği yapar. (15 Şubat 2005'ten beri görevi André Vingt-Trois yürütmektedir.)
Victor Hugo ve Notre Dame
19. yy başlarında Paris şehir planlamacıları katedralin bakımsızlığından ötürü katedrali yıktırmak istemişlerdir. Ünlü Fransız yazar Victor Hugo, halkın ilgisini çekmek için Notre Dame'ın Kamburu adlı romanını yazmıştır. Roman, katedralin kurtarılması için kampanya başlatılmasını sağlayarak katedralin yenilenmesinde büyük rol oynamıştır.
kaynak:vikipedi

0 yorum: